Plaukime rankas

Kai tik atsiduriate tarp daugumos, metas stabtelti ir pamąstyti.
(Markas Tvenas)
Visi tikriausiai sutiks, jog vaikams kartas nuo karto tenka priminti apie rankų plovimą.
 
Neretai mažieji linkę skuosti prie pietų stalo nė nepagalvoję apie stabtelėjimą prie kriauklės. Taip, tai tiesa, tačiau…kiek kartų šiandien Jūs jau plovėte SAVO rankas? Kažkodėl besirūpindami savo atžalų rankų higiena, labai dažnai pamirštame pagalvoti apie savųjų švarą. Važiavote į darbą viešuoju transportu? Įėję į savo darbovietę palietėte net keletą durų rankenų? Pasisveikindami paspaudėte jau keletą kolegų rankų? O rankas ar nusiplovėte?
Nešvarios rankos – viena puikiausių sąlygų plisti virškinamojo trakto, kvėpavimo sistemos ligoms. Sakoma, jog dažniausiai per nešvarias rankas plinta šigeliozės, dizenterijos, hepatito A, gripo, rotatviruso sukėlėjai. Ant mūsų rankų – gausybė mikroorganizmų, kurių pagrindinis „tikslas” patekti į mūsų burną, nosį arba akis.
 
Kada reikia rankas plauti
Atrodo, kad mes puikiai žinome, kada reikia rankas plauti, tačiau būkime atviri – ne visada tai darome. Tai pats pigiausias būdas apsisaugoti nuo ligų. Rankas privalome nusiplauti:
– Po naudojimosi tualetu,
– Po žaidimo su gyvūnais,
– Prieš ir po maisto gaminimo,
– Prieš valgį,
– Grįžus iš lauko,
– Po važiavimo troleibusu, autobusu, buvimo viešose vietose.
O šiuo virusinių ligų periodu rankas reikėtų plauti maždaug kartą per valandą. Viena iš pagrindinių apsisaugojimo priemonių nuo naujojo gripo – rankų plovimas. Ir tai yra viena veiksmingiausių priemonių, o kai kurių mokslininkų duomenimis, net ir pati patikimiausia. Nusiplovus rankas, tiesiog nebelieka sukėlėjo ir nereikia „taikytis” su inoringuoju mūsų imunitetu, kuris gali tiesiog „nesureaguoti” pasiskiepinus arba naudojant antivirusinius vaistus.
Ar reikia didelio mokslo nusiplauti rankas?
Rankos plaunamos šiltu vandeniu ir būtinai su muilu. Rankų plovimas – tai ne trumpas jų kyštelėjimas po kranu Tai ganėtinai kruopštus 15-20 sekundžių darbas.
Mintyse paskaičiuokite, ar tiek laiko gebate krupčiai muilinti savo rankas. Ypatingas dėmesys turi būti skiriamas tarpupirščiams ir panagėms. „Ar gi galima netaisyklingai plautis rankas…”, pamanysite ir būsite neteisūs. Norint nuo rankų nuplauti mūsų sveikatai pavojingus mikrobus, reikia kruopčiai tai padaryti. Yra net gi rankų plovimo instrukcija, kuri supaprastinta atrodytų taip:
1. Rankos sudrėkinamos drungnu vandeniu.
2. Delnai pamuiluojami. Kruopščiai išmuiluojamos abi plaštakos, rūpestingai patrinant jas vieną į kitą, suneriant pirštus, kad muilo patektų ir į tarpupirščius, brūžinant įvairiomis kryptimis.
3. Muiluotos rankos trinamos viena į kitą apie 20 sekundžių.
4. Rankos nuprausiamos po tekančiu vandeniu.
5. Rankos kruopščiai nušluostomos vienkartiniu arba švariu individualiu medžiaginiu rankšluosčiu. Čiaupas užsukamas pridengiant popieriniu rankšluosčiu, kuriuo buvo nusausintos rankas.
 
Darykim tai kartu su savo vaikais
„Marš rankų praustis!”, – ne kartą taip paskatinote suklusti savo vaikus? Papūtę lūpas, kiek atsišnekėdami, bet mažieji paklūsta ir nusliūkina į vonios kambarį. Naivu būtų tikėtis, kad atsukę vandenį, jie savo rankeles nuplauna sąžiningai ir atsakingai. Patys prisimindami savo vaikystę, tikriausiai sutiksime, kad po tokio rankų „prausimosi” prie stalo kartais tiesiog sėdama su vos sudrėkintomis rankomis. Ką gi daryti? Viena iš galimybių – kartu su savo atžala nusiplauti rankas. Ir ne tik nusiplauti, bet ir paaiškinti, kam to reikia ir kodėl.