Dalyvavimas “Sveikatą stiprinančių mokyklų Banga per Lietuvą 2023”

2023-05-17

Sveikatinimo savaitės “Sportuokime su draugais”

Lopšelis -darželis “Žilvinas” jau nuo 2013 m, yra sveikatą stiprinanti mokykla, skatinanti sveiką gyvenseną, sveiką mitybą ir aktyvų fizinį judėjimą. Įsitraukdami į sveikatą stiprinančių mokyklų projektą “Banga per Lietuvą 2023” organizavome sveikatinimo savaites “Sportuokime su draugais” gegužės 8-18 dienomis.

 1 diena. Rytas prasidėjo linksma mankšta, kurią vedė judesio korekcijos specialistas Norbertas. Su mokytojomis vaikai aptarė apie sporto naudą, diskutavo kokias žino sporto šakas ir kokius žaidimus mėgsta žaisti. Kieme organizuotose estafetėse, bei žaidžiant judriuosius žaidimus, vaikai turėjo galimybę parungtyniauti, laikytis taisyklių ir smagiai leisti laiką su draugais.

 2 diena. Ryte grupėse vyko pokalbiai apie saugų elgesį kelyje, saugų važiavimą paspirtukais. Vaikai prisiminę saugaus eismo taisykles, saugiai važinėjo paspirtukais ir dviratukais. Visuomenės biuro specialistės Zita, Asta ir vaikų mitybos ir higienos administratorė Rita pravedė vaikams praktinį užsiėmimą „Mokausi suteikti pirmąją pagalbą“. Vaikai turėjo galimybę praktiškai išbandyti kaip suteikti pirmąją pagalbą užspringus, susižeidus, atlikti dirbtinį kvėpavimą bei širdies masažą ir sužinojo kokiu numeriu kreiptis, kai reikalinga skubi pagalba. Vakare daug teigiamų emocijų suteikė šokių būrelio mergaičių pasirodymas, kuriam vadovauja Sportinių šokių klubo Rid-Rito vadovė Jurga.

 3 diena. Trečiadienį Žilviniečiai pradėjo mankštelėmis, pabėgiojimu ir gera nuotaika. „Aukštaitijos krepšinio mokyklos“ treneris Lukas pravedė krepšinio treniruotę ir kamuolio metimo į krepšį varžybas. Vaikai, kurie lanko krepšinį  parodė kaip reikia atimti kamuolį iš priešininko, o kiti mokėsi mušinėti kamuolį į žemę ir pataikyti į krepšį. Visi smagiai leido laiką žaisdami žaidimus su talismanas Liūtuku. Po pietų miego darželyje svečiavosi Panevėžio moksleivių namų mokiniai su treneriu Norbertu, kurie supažindino su Muay thai sporto šakos keliais pratimais, taisyklėmis ir sporto priemonėmis. Visi norintys vaikai savo jėgas išbandė naudojant Muay thai techniką. Paskui visi noriai įsitraukė į „Kvadrato varžybas“, kur atsiskleidė sportinis azartas ir teigiamos emocijos.

4 diena.  Pravestos rytinės mankštos, estafetės, judrieji žaidimai, pratimai taisyklingai laikysenai ir futbolo pamokėlė su Sporto ir išsilavinimo akademijos treneriu.

5 diena.  Penktadienio rytą, apibėgę aplink darželį, pasportavę, pasimatavę ūgį, vaikai su mokytojomis diskutavo apie sveiką ir nesveiką maistą, kodėl naudinga valgyti vaisius ir daržoves. Visose grupėse mokytojų padėjėjos padėjo organizuoti praktines veiklas „Pasigaminkim sveiką kokteilį“, „Vaisių salotos“ „Mano vaisių vėrinukas“ , „Vaisių desertas“. Smagu buvo visiems  pajusti skirtingus skonius. O „Bitučių“ grupės vaikai kartu su virėjomis gamino sveikas salotas iš morkų, obuolio ir saliero. Priešmokyklinėje grupėje vaikams Vaikų mitybos ir higienos specialistė pravedė edukaciją „Kodėl reikia valgyti daug daržovių?“, paaiškindama, kokių vitaminų jie turi ir kaip teisingai valgyti daržoves, kad pajustum jų tikrąjį skonį.  Priešmokyklinukai vardino žinomas daržoves ir jų naudą, skanavo ir nežinomą daržovę – salierą ir porą. „Boružėlių“ grupėje lankėsi Vivus Sanus klinikos burnos higienistė, kuri vaikus mokė teisingai valytis dantukus. Kieme žilviniečiai atliko pratimus su parašiutu,  džiaugėsi paspirtukais ir kita veikla…

6 diena Tęsdami sveikatingumo savaitę “Sportuokime su draugais” sportuojame atlikdami įvairias užduotis ir pratimus, žaisdami futbolą, čiuoždami lynu, laipiodami ir šokinėdami į tolį…Labai svarbu ir atsipalaiduoti. Kiekvienas turime savo ritualus, kurie padeda atgauti jėgas ar nusiraminti. Vieniems tai meditacija, kitiems – piešimas, tretiems – gera knyga ir arbatos puodelis. “Drugelių“ grupės mažyliams smagu atsipalaiduoti stebint debesis, šildantis prieš saulutę ar išbandant dažus, „Žuvytėms“ ir „Peliukams“ – klausant pasakėlės. „Bitukus“ raminamai nuteikia ornamentų, figūrų dėliojimas. „Boružėlių“ grupės vaikai atsipalaidavimui naudoja muzikos klausymą ir dailės terapiją, priešmokyklinukai – šokius, o mokytojos – kavos gėrimo pertraukėlę.

7  diena.   Prabėgo 7 sveikatinimo diena. Šiandien vaikai net lyjant lietui, atrado naujas erdves ir priemones judesio, orientacijos ir koordinacijos lavinimui. Kieme pasirinko badmintoną, boulingo žaidimą ir kitas patinkančias veiklas. Visuomenės biuro specialistė supažindindama su pakalnutėmis, rūgštynėmis, dilgėle, balta žiede notrele, ugniažole, mokė vaikus kuriuos augalus galima naudoti maistui, o kuriuos vaistams. Ji akcentavo, kad svarbu žinoti, kad norint naudoti augalus -reikia juos gerai pažinti. Vaikai galėjo paragauti rūgštynes, dilgelę ir pienę. Po pietų ,,Indži“ studijos trenerė Ala pravedė atsipalaidavimo mankštą darbuotojams. Meninio ugdymo mokytoja su vaikais linksmai žaidė muzikinius žaidimus.

8 diena. Orientacinis žaidimas „Žilvino takais“ – tai iššūkių pilnas žygis per darželio erdves, kuriame svarbu ne greitis, bet taisyklingai atliktos užduotys. Žaidimo pradžioje vaikai patys pasiskirstę į nedideles komandas ir susipažinę su Žilvino teritorijos žemėlapiu, bėgo ieškoti punktų ir atlikti užduotis: sudėti “Žilvinas” žodį, pataikyti į taikinį, išmatuoti dinozauro pėdą, pasverti daiktus, atlikti bandymą “Skęsta-neskęsta”, surasti kortelę, išrūšiuoti šiukšles ir t.t.

9 diena. Šiandien net mažiausieji žilviniečiai  įveikinėjo kliūčių ruožus, vaikščiojo per sensorinius paviršius, kurie stimuliuoja pėdutes, jie ropojo, lindo, mokėsi užlipti ir nulipti nuo aukštesnių paviršių. Kiekviena tokia užduotis mažam vaikui yra didelis iššūkis. Vyresnių vaikų kaskart laukia naujos užduotys, tarsi nauji nuotykiai. Jei vieną kartą stipriname pusiausvyrą, tai kitą kartą orientaciją, trečią kartą vikrumą, greitį, mąstymą ir t.t. Šiandien priešmokyklinukai atskleidė savo ne tik savo sportinius gebėjimus, bet ir ritmiką.

10 diena. Sveikatingumo savaičių “Sportuokime su draugais” metu, sudarėme galimybę vaikams skirtingais būdais pademonstruoti savo pasiekimus bei daromą pažangą, atsižvelgiant į kiekvieno vaiko patirtį, galias, padėjome vaikams ugdyti sveikatai naudingus gebėjimus, įpročius bei nuostatas, skatinome juos aktyviai judėti, suteikiant džiaugsmą ir gerą nuotaiką.

Renginių įspūdžius ugdytinai atskleidė savo kūrybiniuose darbeliuose. Vaikų mintys: Man patiko diena kai važinėjome paspirtukais… Man patiko krepšinis su Liūtuku.. O man tai žaisti kvadratą… Labai patiko Norberto vedama sporto šaka… Man patiko boksuoti su pirštinėm… Aš jau žinau pagalbos telefoną 112… Man labai skanūs buvo kokteiliai….Virtuvės labai įdomūs įrankiai pjausto morkas… Noriu dar žaisti futbolą…kvadratą… krepšinį ir važinėtis paspirtukais…Labai patiko ieškoti užduočių pagal žemėlapį.